U Domu za starije u Ljubešćici održana edukacija “Demencija - stručan pristup osoblja i pravilna komunikacija s korisnicima u ustanovi”
U nedavno otvorenom domu za starije osobe Ljuba Voda u blizini Varaždina, na poziv ravnateljice gđe Marije Slatki, uspješno je održana edukacija na temu “Demencija - stručan pristup i pravilna komunikacija s korisnicima u ustanovi”. Predavanje je održala socijalna radnica Matea Vidučić. Ravnateljica doma je odlično prepoznala važnost i potrebu ovakve edukacije za zdravstveno osoblje doma koje se sve češće susreće s korisnicima s demencijom i upravo su oni u najbližem kontaktu s oboljelima te imaju i najteži zadatak skrbi za takve korisnike, a na ovaj način smo osigurali njihovo bolje razumijevanje bolesti, kao i ispravne načine komunikacije i ponašanja posebice kad su u pitanja izazovna ponašanja korisnika s demencijom.
Kroz samo predavanje upoznali smo djelatnike s time što je demencija i kako se razvija, vrstama demencija i simptomima kroz sve faze, pristupom i skrbi usmjerenom na osobu odnosno korisnika te smo dali vrlo važne smjernice o ispravnoj komunikaciji s osobama s demencijom. Djelatnici su naučili kakav je zapravo svijet iz perspektive osoba s demencijom, kako se oni osjećaju i što vide, te koje su najčešće pogreške u pristupu i komunikaciji s oboljelom osobom. Različitim primjerima iz prakse i praktičnim dijelom saznali smo kako treba postupiti kod izazovnijih ponašanja primjerice što učiniti kad oboljele osobe odbijaju kupanje, lijekove ili hranu, imaju poteškoće s agresijom ili stalno ponavljaju ista pitanja i sl.
Ono što se svi trebamo kontinuirano podsjećati je da demencija nije normalan dio starenja i iskustvo demencije nije isto za svaku osobu. Upravo zbog toga je bolest toliko teška jer nemamo jedinstveno rješenje za sve probleme koje nosi bolest, već smo mi ti koji moramo pronaći najbolje rješenje za svakog pojedinca. Mi još uvijek možemo birati što ćemo učiniti i kako ćemo reagirati, dok osobe s demencijom nažalost ne mogu.
Djelatnici koji rade s osobama s demencijom moraju čitati njihove potrebe, želje i strahove, koje takva osoba sama ne može jednostavno izreći ili pokazati te moraju prilagoditi svoje ponašanje i ući u njihov svijet, njihovu stvarnost.
Nužno je da stručno osoblje koje radi s osobama s demencijom bude educirano i kvalitetno pripremljeno za to iskustvo, jer se jedino tako ima u vidu dobrobit osoba s demencijom, ali i dobrobit samih djelatnika jer se edukacijom uvelike olakšava rad s osobama s demencijom. Za upite oko predavanja i edukacija možete se javiti na naš mail: [email protected].