Zdrave navike koje smanjuju rizik od razvoja demencije
Novo istraživanje pokazalo je da postoji 7 zdravih navika koje možemo prakticirati, a koje smanjuju rizik od razvoja demencije, čak i kod onih koji imaju genetske predispozicije za razvoj Alzheimerove bolesti. Već smo čuli za neugodne procjene da će se broj slučajeva Alzheimerove bolesti u svijetu utrostručiti na više od 150 milijuna do 2050. godine. Dakle, svi ćemo se u jednom trenutku susresti s tom bolešću direktno ili indirektno. Kako trenutno postoje samo lijekovi koji pomažu u odgađanju i kontroli simptoma, najbolja je strategija pokušati spriječiti sam nastanak simptoma, a to možemo ako promijenimo neke životne navike kao što su prehrana i tjelovježba.
7 navika koje možemo početi primjenjivati već danas
Stručnjaci su identificirali 7 čimbenika koji bi trebali smanjiti rizik od razvoja demencije, a koji su se već pokazali učinkoviti i za kardiovaskularne bolesti, poznati i kao “Life’s Simple 7”:
- tjelesna aktivnost
- zdrava prehrana
- održavanje zdrave tjelesne težine
- prestanak pušenja
- održavanje optimalnog krvnog tlaka
- kontrola kolesterola
- smanjenje šećera u krvi
U istraživanju je praćeno više od 11 000 osoba tijekom 30 godina, kako bi se procijenilo na koji način stil njihovog života utječe na stopu demencije. Dr. Tin, iz medicinskog centra sveučilišta Mississippi, navodi kako su upravo ove zdrave navike povezane s manjim rizikom od demencije. Nadalje, dr. Rosa Sancho koja je voditeljica istraživanja u organizaciji Alzheimer’s Research UK, navodi:
“Rizik od demencije ovisi o mnogim čimbenicima. Neke, poput naše dobi i genetskog sastava, ne možemo promijeniti, dok druge, poput prehrane i vježbanja, možemo. Ova studija podupire ideju da je ono što je dobro za srce dobro i za mozak – i da to vrijedi čak i za osobe s većim genetskim rizikom od demencije, barem za sudionike europskog porijekla.
Rezultati studije su objavljeni online i možete ih opširnije proučiti u medicinskom časopisu Neurology.
Zaključno
Iako nitko od nas ne može sa sigurnošću znati svoj početni rizik za razvoj demencije, svi možemo poduzeti korake da taj rizik pokušamo smanjiti.
Sve navedene navike imaju jednu zajedničku stvar, a to je da svatko od nas može napraviti ove promjene, samo ako tako odlučimo i budemo ustrajni u tome. Ništa nas ne košta, a vrlo vjerojatno ćemo učiniti veliku razliku za naše zdravlje. Počnimo s malim koracima kako bi živjeli dug i kvalitetan život!
Izvori:
- https://neurosciencenews.com/genetics-dementia-lifestyle-20668/