Kako komunicirati s osobom koja ima demenciju?
Skrbnici osoba oboljelih od demencije često postavljaju pitanje kako s njima razgovarati. Odgovor je da se ne mora puno toga mijenjati u odnosu na vrijeme prije nego što je osoba oboljela. Iako to možda ne mogu reći, oboljele osobe ne žele da ih tretirate kao „blesave“. One su još uvijek iste osobe i zaslužuju isto poštovanje i dostojanstvo.
Ako imate prijatelja koji pati od demencije i ne znate što biste mu rekli ili o čemu bi pričali, sjetite se da da vam ne smije biti nelagodno i ne smijete misliti „kako bi se ja osjećao na njegovom mjestu“, „koliko je nesretan“ itd. Vi niste u njihovim cipelama i ovdje se ne radi o vama. Počnite zaista slušati osobu i cijeniti zadovoljstva stvarnog vremena, promatrajte osobu kakva je, a ne onakva kakva bi vi željeli da bude, i tada će nestati tuga te ćete biti zahvalni što možete s osobom sudjelovati u ovom razdoblju kroz koje prolazi. To su odrasle osobe i treba ih tako doživljavati. Sve njihove izjave i ponašanja, pa i one za nas nerazumljive izjave, imaju svoj uzrok i njihovu unutarnju logiku. Vi možete napraviti sljedeće:
- Shvatite svoj izazov. Bit će dobrih i loših dana. Budite spremni suočiti se s tim.
- Budite strpljivi. Tolerirajte bilo kakve odgode ili provokacije i budite suosjećajni.
- Darujte utjehu. Aktivno slušajte osobu i pokažite empatiju i razumijevanje.
- Smanjite buku. Buka može ometati i zbuniti oboljele osobe. Ne povisujte glas.
- Izbjegavajte svađanje. Nemojte proturječiti osobi. To neće ništa riješiti. Ne prigovarajte kod učestalih pogrešaka ili ponavljanja pitanja.
- Koristiti neverbalne znakove kao što su geste, pokreti, dodir i facijalne ekspresije.
- Budite precizni u govoru. Izbjegavajte zamjenice poput „oni, on, ona“.
- Budite jednostavni. Neka se na vaša pitanja može odgovarati sa „da“ ili „ne“.
- Budite obazrivi. Nemojte govoriti o oboljelim osobama kao da nisu tu.
- Ne objašnjavati da su osobe kojih nema, a koje oboljela osoba sada traži (roditelji, prijatelji) –umrli.
- Ne objašnjavati da se oboljeli nalazi u svom stanu kada on želi otići kući.
- Ne razgovarati s drugim ljudima u prisutnosti oboljelog o njegovoj bolesti, pogreškama koje čini, niti se radi istog stanja jadati.
- Ne dozvoliti ostalim članovima obitelji ili susjeda da s omalovažavanjem govore o oboljeloj osobi – npr.: „pa jadan je, on ništa ne razumije“ i slično
I na kraju, uzmite pauzu. Brinuti se o osobi oboljeloj od demencije je jedan od najtežih poslova na svijetu, zato mislite na svoje zdravlje, uzmite stanku ako se osjećate frustrirano i odmorite se.