Njegovatelji ostanite pozitivni - ovo su dobrobiti skrbi za osobe s demencijom
Demencija je teška, progresivna i nezaustavljiva bolest koja utječe na cjelokupni život oboljele osobe, ali i njene obitelji. Uvijek slušamo kako je to teška bolest, te kako je i samoj obitelji i njegovateljima takva skrb jedna od najtežih stvari u životu. No, postoji li nešto pozitivno u svemu tome? Da, postoje pozitivni trenutci u toj bolesti o kojima nažalost ne pričamo dovoljno. To su oni trenutci u kojima shvatite da sve to što radite ipak vrijedi. Onaj trenutak kad vidite osmijeh na oboljeloj osobi ili trenutak kada vas majka/supruga odjednom prepozna i zna tko ste. Zna da ste vi njena voljena osoba.
Svi znamo one loše strane koje donosi demencija poput ozbiljnih poteškoća u psihičkom zdravlju njegovatelja, iscrpljenosti, stresa, problema u obiteljskim i poslovnim odnosima, gubitka slobodnog vremena i vremena za sebe. No, što ako to možemo preokrenuti? Što ako se umjesto na gubitak i patnju, usredotočimo na ono što možemo dobiti, na potencijal? Dakle, ovaj put usredotočit ćemo se na ono pozitivno i izvući najbolje iz situacije jer način na koji pristupamo životu ima veliki utjecaj na način na koji ga doživljavamo.
Pozitivni aspekti skrbi o osobi s demencijom
Nećemo se lagati i biti nerealni, činjenica je da je demencija jedna od najtežih bolesti koju znamo, a skrb o osobi s demencijom još je teža. Riječ demencija uvučena je u negativnu priču u kojoj se stalno spominju patnja, bol, gubitak, tuga i tragedija. No, ako dopustimo da takve riječi odrede i naš pristup bolesti, onda nećemo moći puno toga dobrog učiniti, već ćemo doista patiti. Unatoč ovim lošim stvarima, neke obitelji uspijevaju vidjeti svoju ulogu njegovatelja kao mogućnost da osnaže svoj odnos s oboljelim.
U nastavku nabrajamo ostale dobrobiti koje možete iskusiti ako se brinete o nekome s Alzheimerovom bolešću ili srodnom demencijom:
- osobni rast i emocionalno ispunjenje
- stjecanje novog znanja o sebi, svojim sposobnostima i osjećajima
- stjecanje i usavršavanje brojnih vještina poput strpljenja, prilagodbe i prihvaćanja
- veća sposobnost suosjećanja
- upoznavanje vlastitih snaga
- iskustvo ljubavi na nekoj višoj razini od one koju znate
- produbljivanje odnosa s oboljelom osobom
- povećan osjećaj smisla i svrhe - spoznaja o onome što je zaista bitno u životu
- bolje razumijevanje o tome što znači biti čovjek
- učenje kako se nositi sa stresom i pronalaženje načina za uspješno upravljanje poteškoćama
- spoznaja kako živjeti u trenutku
- i kako pustiti i prihvatiti gubitak
- pronalaženje sreće u malim i jednostavnim stvarima
- postojanje trenutaka u kojima vidite osobu kakva je nekad bila
- viđenje svijeta iz druge perspektive
- provođenje više vremena s nekim koga volite i jačanje vašeg odnosa
- ispunjavanje svoje dužnosti - briga o nekom tko se brinuo o vama
Njegovatelji diljem svijeta nabrojali su još neke vrijednosti koje su imali priliku naučiti jer su se brinuli o osobi s demencijom, a to su:
- Strpljenje
- Ljubav
- Razumijevanje
- Ljubaznost
- Ustrajnost
- Vjera
- Poniznost
- Suosjećanje
- Zahvalnost
- Prihvaćanje
- Opraštanje
- Nesebičnost
- Snaga
- Milost
Naposljetku, još nešto što dobijete kad brinete o osobi s demencijom je da naučite tražiti i primati pomoć od drugih. Netko drugi ne zna kroz što prolazite dok mu vi to ne kažete, stoga se prisjetite da i vi morate pravilno komunicirati svoje potrebe i osjećaje. I ne zaboravite, kroz sve to što prolazite, vi ste nekom izvor inspiracije i zato je bitno da podijelite svoje iskustvo skrbi o osobi s demencijom. To možete učiniti i u našoj online grupi podrške koja je sigurno mjesto gdje možete postavljati pitanja i probleme koji vas muče, dijeliti svoja iskustva s demencijom i jedni drugima davati savjete. Možda baš vaš savjet ili iskustvo koje imate s osobom s demencijom pomogne nekom drugom u nevolji! U grupu se možete priključiti klikom na ovu poveznicu.