
Kako uvjeriti stariju osobu da popije svoj lijek?
Vrlo je teško uvjeriti osobu koja boluje od demencije da uzima svoje lijekove te je to najčešći problem s kojim se susreću njihovi skrbnici i zdravstveni djelatnici u domovima.
Kako ste se vi suočili s tim? Jeste li pokušali objasniti nekome s Alzheimerovom bolešću zašto bi trebali uzeti lijek? Da li ste naposljetku postali iscrpljeni i iziritirani od logičnog objašnjavanja? Jeste li primijetili da što više im pokušate objasniti, oni se više tome opiru?
To je zato jer od previše informacija osobe s demencijom obično postanu zbunjene. Za nekog tko je jako zaboravan nije dobro obasipanje informacijama. Jednom kad postanu zbunjeni, više im nije jasno što pokušavate učiniti. Možete li i vi sami funkcionirati kad ste zbunjeni?
Kako zvučite kad ih pokušavate uvjeriti? Promijeni li vam se glas jer ste postali nestrpljivi? Počne li to zvučati kao lekcija? Da li zvučite oštro? I vi sami kad vas netko pokušava natjerati da nešto učinite, nećete biti skloni to učiniti.
Zato je potrebno staviti se u cipele oboljele osobe i razmisliti kako se ona osjeća te što misli.
Što učiniti?
Važno je pogledati u lice voljene osobe i pokušati razabrati kako se osjećaju. Njihov mozak više ne funkcionira kao vaš, i ne procesuira informacije na isti način. Osobe s demencijom lako se izgube u informacijama i objašnjenjima. Zbog toga, što manje kažete to bolje.
Najbolji način je korištenje neverbalne komunikacije. Evo kako je probala jedna kćer sa svojom majkom.
Ispružite pred njih svoju ruku s tabletom da ju jasno vide. Nemojte se žuriti, oni moraju upiti tu informaciju. Ignorirajte ako vas nešto upitaju, samo držite tabletu. Uobičajeno će biti da vam osobe kažu da im želite nešto loše učiniti ili da su zdravi i ne trebaju lijek. Vi samo stojite, ne govorite ništa i čekajte da uzme tabletu. I uzet će.
Neka slijedi nagrada
Oboljeli od demencija često ne žele piti vodu. Zato kad uspijete da osoba uzme tabletu, dodajte tome neko pozitivno pojačanje koje će osoba kasnije vezati uz situaciju. Primjerice, recite im nešto pozitivno o vodi i nakon što ju popiju, dajte im nešto što inače jako vole poput kave.
Evo jedna lijepa, vruća šalica kave. Baš je sunčan dan danas, Probaj.
Ključno je korištenje neverbalne komunikacije (pokazivanje rukom na šalicu, sudoper itd.) i pozitivnog uvjetovanja kako bi stvorili obrazac navike.
Pokušajte različite načine kako bi uzimanje lijeka za njih bilo pozitivno iskustvo i povezano s nečim što vole. Prikazana situacija kod vas možda neće odmah uspjeti jer je potrebno vrijeme i strpljenje da se stvori navika kod osobe i promijeni ponašanje. Započnite promjenu tako da promijenite način na koji pokušavate riješiti problem!
Izvor: https://www.alzheimersreadingroom.com/2014/03/Alzheimers-Dementia-Information-Help-Medication.html









